Haber

Yaz Yağmurları Yıldırım Yangınlarını Artırıyor

Yaz yağmurları yıldırım yangınlarını artırır

Muğla Orman Bölge Müdürlüğü sorumluluk alanına yaz yağmurları ile birlikte yıldırım düşmesi sonucu meydana gelen orman yangınlarında artış yaşandı.

MUĞLA Halk arasında kırk tekme yağmurları olarak bilinen ve yaz başı ve sonlarında görülen gök gürültülü sağanak yağışlar, adını öğleden sonra yağan yağmurlardan alır ve beraberinde şimşekleri de getirir.

Muğla Orman Bölge Müdürlüğü’nde son günlerde yağışlı hava ile birlikte çok sayıda yıldırım kaynaklı yangın meydana geldi. Mayıs sonu ve Haziran başında etkili olan yağışlı hava nedeniyle 28 adet yıldırım yangını meydana geldi.

Muğla Orman Bölge Müdürü Salim Karabulut, yıldırım yangınlarının yaz yağmurlarıyla birlikte çıktığına dikkat çekerek, “Yıldırım kaynaklı yangınlar genellikle yazın yağışlı havalarda ulaşımın olmadığı yerlerde çıkan yangınlardır. Yıldırım olayı meydana gelir ve zamanla yayılma eğilimi gösterir.” İlk müdahale araçları ve su fıskiyeleri ile noktalara müdahale edip söndürürler. Ulaşımın olmadığı noktalarda yıldırım yangınlarına uçağımız müdahale ederek söndürüyor” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu